11. 1. 2016

Prispeli na dobrú vec

Nestáva sa veľmi často /žiaľ/, aby som sa tešil z rozhodnutí študentov a bol na to istým spôsobom hrdý. ALE stáva sa to /našťastie/, a stalo sa tak aj v septembri 2015. Potešili ma naši študenti, ktorí sa zúčastnili Kurzu na ochranu života a zdravia.

Jednou z aktivít bola aj celodenná turistická vychádzka do Kvačianskej a Prosieckej doliny. Okrem nádhernej prírody a krásnych výhľadov sme mali možnosť si pozrieť aj zrekonštruované dobové stavby v Kvačianskej doline na mieste zvanom Oblazy. Nachádzajú sa tu vďaka dobrovoľníkom a pamiatkárom zrekonštruované stavby z 19. storočia - mlyn i malá píla. Mali sme tak príležitosť naučiť sa niečo z histórie tohto miesta i regiónu Oravy a Liptova.

Mlyny v minulosti postupne chradli, až sa stali skoro úplnými zrúcaninami. Od roku 1980 však pamiatkári a dobrovoľníci začali tieto skvosty vidieckej architektúry zachraňovať a dnes sú úž úplne zrekonštruované, dokonca prednedávnom bol uvedený do prevádzky horný mlyn. Návštevníci si tak môžu na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.  Obidva objekty - horný aj dolný mlyn - sú otvorené a môžete si ich prezrieť aj zvnútra.

Neskôr sme sa zastavili pri peknej, nad roklinou vybudovanej vyhliadke, z ktorej si mnohí z nás urobili skvelé fotky Kvačianskej doliny a okolitých hôr.

Čo ma vlastne potešilo a prečo o tom píšem?

Po skončení kurzu sme mali účastníkom vrátiť peniaze, ktoré ostali po zaplatení faktúr na dopravu počas kurzu. Na návrh vyučujúcich telesnej výchovy sa takmer všetci študenti rozhodli dobrovolne venovať zostávajúce peniaze občianskemu združeniu Oblazy, ktoré sa venuje rekonštrukcii a budovaniu objektov v kvačianskej doline. Neurobili tak úplne všetci, ale to je v poriadku. O svojich peniazoch má právo rozhodnúť každý sám za seba. 

Chcem sa aj touto cestou poďakovať študentom 3.A, 3.B a 4.D triedy, ktorí prispeli a ukázali, že vedia zaujať občiansky postoj a svojím naozaj malým dielom pomôcť dobrej veci. Máte náš rešpekt! 

Na záver prikladám útržky z  e-mailovej komunikácie s pánom Janom Chlebíkom, predsedom Občianskeho združenia Oblazy:

"Ešte raz, ďakujem veľmi pekne v mene celého združenia za prístup, ktorý sa len tak nevidí. Naozaj ma to veľmi milo prekvapilo.Všetko dobre do Trstenej želám, pozdravujem študentov a teším sa niekedy na stretnutie s nimi / s Vami."

"Dobrý deň prajem trošku oneskorene a opäť pekne ďakujem za tento milý dar. Môžete  sa spoľahnúť, ze bude efektívne vynaložený pri financovani aktualnej vyhliadky na Kobylinách, ktorej stavba sa už pomaly ale isto rozbieha."
 
Pozdravujem ako Vás, tak i  študentov a všetko dobré želám.
Jan Chlebik, predseda OZ Oblazy

 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.